Formularz
FAQ
1
Jak kontrolować prawidłowość wykonania szyb zespolonych?
Prawidłowa ocena szyby zespolonej polega na określeniu jej przeźroczystości, która umożliwia dokładną obserwację otoczenia za oknem.
W celu obiektywnej oceny, obserwację należy przeprowadzić z odległości 1-3 m od szyby zespolonej, patrząc prostopadle na płaszczyznę szkła, przy świetle dziennym bez bezpośrednio padającego światła słonecznego.
2
Dlaczego na szybach zespolonych pojawiają się 'tęczujące' obszary?
W szybach termoizolacyjnych wykonanych ze szkła typu float mogą wystąpić interferencje, znane również jako "pierścienie Newtona" przedstawiane zazwyczaj w postaci różnych kolorów spektralnych. Zjawisko interferencji optycznej jest efektem nakładania się dwóch lub więcej fal świetlnych. Kształt strefy objętej tym zjawiskiem zależy od stanu odkształcenia szyb. Równoległość płaszczyzn szyb o tej samej grubości dodatkowo wzmacnia występujące zjawisko. Z technicznego punktu widzenia nie na powodu do reklamacji gdyż szyby są czyste,
a funkcjonalność szyby zespolonej nie została naruszona.
3
Dlaczego na zewnętrznej stronie szyby zespolonej osadza się para wodna?
Po założeniu szyb termoizolacyjnych ciepło pozostaje w pomieszczeniu a szyba zewnętrzna jest zimna. Powietrze zawierające parę wodną
w kontakcie z zimą szybą, ochładza się i dlatego musi oddać część wilgoci, która kondensuje się na szybie. Zjawisko występuje we wczesnych godzinach porannych, na obszarach z wysoką wilgotnością powietrza, które ogrzewa się szybciej niż szyba. Starsze przeszklenia zwykle charakteryzują się gorszą termoizolacyjnością i dużo ciepła "ucieka" z nagrzanego wnętrza, ogrzewając szyby w oknie kosztem strat energii. Wystapienie zjawiska nie jest więc wadą produktu lecz wskazuje na wysoką izolację cieplną zastosowanego szkła.